Kim jesteśmy?

Fundacja Aktywnego Kształcenia i Rekreacji SALIX, została założona 07/11/2014.
Zajmujemy się propagowaniem idei survivalu i bliskiego kontaktu z naturą​ w codziennym życiu.

​ Survival to sztuka wykorzystywania obecnych w danej chwili zasobów, w każdej chwili i w każdym miejscu otoczenie zapewnia inne warunki. Dlatego istotnym jest ciągły proces przygotowania na niespodziewane.

Łukasz „Docent” Janiszewski

Fundator i Prezes Fundacji, instruktor harcerski, instruktor survivalu, ekonomista, bankowiec.
W wolnych chwilach uprawia sporty ekstremalne i chodzi po górach.

Duis dignissim mi ut laoreet mollis. Nunc id tellus finibus, eleifend mi vel, maximus justo. Maecenas mi tortor, pellentesque a aliquam ut, fringilla eleifend lectus. Maecenas ultrices tellus sit amet sem placerat tempor. Maecenas eget arcu venenatis, sagittis felis sit amet, dictum nisl.

Bartłomiej „Mojrzesz” Janik

Wiceprezes Fundacji, instruktor harcerski, instruktor survivalu, sozolog, wychowawca.
​Wolny czas dzieli między aktywny wypoczynek oraz twórczość i odtwórczość muzyczną.

Sed ultrices nisl velit, eu ornare est ullamcorper a. Nunc quis nibh magna. Proin risus erat, fringilla vel purus sit amet, mattis porta enim.

Duis fermentum faucibus est, sed vehicula velit sodales vitae. Mauris mollis lobortis turpis, eget accumsan ante aliquam quis.

Lech „Zruda” Werszynin

Instruktor Fundacji, instruktor harcerski.
Jeżeli ma czas wolny to uczestniczy w biegach ekstremalnych ​(na które dojeżdża motocyklem).

Michał „Bonus” Bonusiak

Instruktor Fundacji, harcerz.
Zapalony airsoftowiec i miłośnik pieszych wędrówek.
Dowódca najstarszej polskiej ekipy ASG „Dzikie Gęsi”. Jest także pozbawionym zmysłu technicznego entuzjastą majsterkowania, który w wolnej chwili lubi uciec za miasto swoim jednośladem.

Duis fermentum faucibus est, sed vehicula velit sodales vitae.

Michał Kowalczyk

Instruktor Fundacji, instruktor survivalu.
Człowiek wielu pasji, aktualnie zakochany w górach i łucznictwie.
Czasu wolnego nie posiada.

Nasza misja

Nie myślcie, że naszym jedynym zajęciem jest rozpalanie ognia przez pocieranie drewna?
Oprócz podstawowych zajęć, ujarzmiających żywioły, proponujemy udział w projektach, które przybliżą:
– kuchnię pierwotną
(wykorzystywanie terenu, rodzaje produktów, obróbka termiczna)
– rośliny i grzyby jadalne i trujące
– wykorzystanie dobrodziejstw techniki w celach przetrwania
(GPS, noktowizory)
– terenoznawstwo
(obsługa map, kompasu, podstawowe informacje topograficzne)
– podstawy astronomii i meteorologii
– dawne formy rozrywki
(gra na prymitywnych instrumentach muzycznych)

W dobie wszechobecnej elektroniki, nawet krótki brak prądu, gazu, wody czy ogrzewania, może powodować wśród ludzi objawy paniki i nieracjonalnego myślenia.

A jak zachować się w przypadku zagrożenia w mieście, w którym się mieszka?

Większe miasta posiadają system bunkrów i schronów dla ludności, ale ludność nie umie z nich korzystać.

Team building

Nasze zajęcia to również dobra okazja do zacieśniania relacji międzyludzkich i interakcji społecznych. Zarówno kameralny weekendowy biwak, na łono natury, ojca z synem, jak i impreza integracyjna dla korporacji czy małej lokalnej firmy są niezapomnianym przeżyciem, gdzie oprócz dobrej zabawy, uczestnicy wyniosą konkretną, rzetelnie przekazaną wiedzę.

Grupy uczniów czy studentów, także nie pozostają bez wsparcia z naszej strony.
Organizacja Zielonych Szkół czy biwaków, zlotów i obozów przybliża młodym ludziom wybrane aspekty z survivalowego podwórka?

Każda z wymienionych form, wzmocniona jest odpowiednio przygotowanym asortymentem przedmiotów i narzędzi, które wraz z otrzymaną wiedzą, będą mogły zapewnić poczucie komfortu podczas zaistnienia nietypowych sytuacji.

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi propozycjami.
Łukasz „Docent” Janiszewski
Bartłomiej „Mojrzesz” Janik